Av Köpeklerinin Bakımı Nasıl yapılmalıdır ?

Ava çıktığımız zaman bizim en büyük yardımcılarımızdan ve sadık dostumuz olan av köpeklerininde insanlar gibi özel ilgi ve bakıma ihtiyaçları vardır.Nasıl ki biz av esnasında ordan oraya koşuyor ve yoruluyorsak,köpeğimiz bizden daha fazla yorulacaktır ve sonraki avlarda köpeğimizden iyi bir performans bekliyorsak ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda bakımlarının mutlaka yapmalıyız. Peki av köpeği bakımında dikkat edilecek hususlar nelerdir ?

Av Sezonunda Köpekler

Av sezonunda köpeklere yaz aylarında olduğundan daha fazla ihtimam göstermeliyiz. Bizim su geçirmez botlarımız, yağmurluklarımız ve istediğimiz besini alma lüksümüz var ama köpek kendi vücudu ve bizim onun için uygun gördüğümüz besinlerle tabiata karşı savaşmak zorunda.Köpeği bu zor şartlara hazırlamak ise bizim bu hayvanlara olan en başta gelen görevlerimizden biri.

Köpek avda kesinlikle zayıf olmamalı. Nasıl sağlam kafa sağlam vücutta olursa, sağlam koku alma ve bütün gün istekli av yapmada sağlam köpekte olur.
Köpeğin yeterli kilosu nasıl anlaşılır?
Özellikle pointer ırkı kısa tüylü köpeklerde hayvanın kemikleri göze gelmemeli fakat ele gelmelidir. Ellerinizi hayvanın üzerinde gezdirdiğiniz zaman hayvanın kaburga kemiklerini tek tek hissetmelisiniz fakat dışarıdan bakıldığında tek kemik görmemelisiniz. Kalça kemikleri dışarı fırlamamalı, üzerleri kapalı olmalı. Zayıf değil kilolu olmayan iyi beslenmiş köpek av yapar. Köpeğin derisini elinizle bir torbayı tutar gibi kavrayarak çekerseniz sağlıklı ve yeterli derecede besili bir köpekte deri kolayca kasların üzerinden ayrılıp elinize gelmeli ve bıraktığınızda yavaş yavaş eski halini almalı. Eğer deriyi kavramakta zorluk çekiyorsanız o köpek fazla beslenmiştir.Köpeğin avda gezmesini bıldırcındaki sıcak havalarda gezmesiyle, kışın çullukta gezmesini kıyaslamayın hangi köpek olursa olsun sıcak havada gezmek istemeyecek ve yavaşlayacaktır. Bu yavaşlama köpeğin fazla beslendiğinin göstergesi değil sıcağa olan duyarlılığıdır.

Bildiğiniz gibi köpeklerde ter bezleri olmadığından bütün ısıyı dışarı salyaları ile atarlar buda yeterli bir rahatlık sağlayamadığından sıcak havalar köpek için rahatsız edicidir. Şunu demek istiyorum ki genellikle havalar pek soğumadan yapılan bıldırcın avında köpeğim kilolu bu yüzden gezmiyor diyerek köpeğinizi zayıflatmayın.Kış ayları hamsinin bollaştığı ve genellikle ucuzladığı aylardır ve köpek için bu aylarda verilebilecek en güzel gıdalardan biridir. Kılçıkları çıkmış hamsileri bir miktar sebze,tahıl ve mısır unu ile suda pişirip verebilirsiniz. Kışın balıkla beslenen köpeğin tüylerinin ne kadar parlaklaştığına inanamayacaksınız.Sabahları suyla inceltilmiş ılık sütün içerisine biraz bal ve pekmezle ekmeğe papara yapıp vermeniz köpeğin enerjisine de takviye olacaktır. Fok balığı gibi parlayan, ve köpek yürüdükçe dalgalanan bir sırt sağlık belirtisidir. Matlaşmış ve karışık bir hal almış köpeğin kılları hayvanda beslenme bozukluğunun ve bir çok hastalığın belirtisidir.Ayrıca kış aylarında vitamince bol olan dalak, karaciğer, işkembe aksatılmadan köpeğe verilmelidir.Ava çıkmadan önce köpeğin ayak parmaklarının arasına vazelin sürmek bütün gün ıslak zeminde gezecek ve hırpalanacak olan ayaklarını korumada faydalı olacaktır.

Avda köpek için yanınıza havlu veya benzeri bir şeyi almanız ve uzun süre durulması gerektiği hallerde, dönüşte köpeğin üşümemesi için kurulanması için gereklidir. Avda köpeğinizin ıslandıktan sona yanınıza gelip titrediğini yada dönüşte arabanın arkasında titrediğini görmüşsünüzdür. Köpeğin titremesi kendi insiyatifinde olmadığından ve bu işten de zevk almadığı belli olduğuna göre üşümekte olan köpeğin yerine kendinizi de koyarsanız ıslanan köpeğin av bitiminde acilen kurulanması gerektiğini anlayacaksınız.

Kış ayları da olsa avlanılan bazı meralarda su bulunmayabilir. Eğer uzun bir müddet avlanmışsanız ve köpeğinizin içmesi için herhangi bir su birikintisine rastlamamışsanız, ve köpeğinizin de suya ihtiyacı olduğunu görüyorsanız mataranızda mutlaka ona da su ayırın. Bu gibi meralara giderken de kendiniz için gerekmiyorsa bile onun için yanınıza su alın. Unutmayın ki onun sizden çok suya ihtiyacı var.Özellikle çulluk avında birde köpeğiniz çalıya girmeyi seviyorsa dikenlerden yaralanacaktır. Bu gibi durumlarda yanınızda gerekli tıbbi malzemeyi bulundurun.(Bu avcının kendisi içinde gereklidir)Avdan gelince köpek mutlaka bir gözden geçirilmelidir. Gözünüzden kaçan ve köpeği rahatsız edecek yada ileride sorun açacak yaralanmalar olabilir. Öncelikle ayaklar, gözler, kulak içleri kontrol edilmeli. çalılardan bir şey takılıp bu organlara zarar vermiş mi? ve köpek iyice kurulanıp istirahate terk edilmeli.Böyle bir bakım bütün gün boyunca yapılan avlarda (sabah gün doğuşundan akşam gün batımına kadar)köpek performansı için gereklidir.

Banyo

Genelde köpek mümkün olduğu kadar az yıkanmalıdır. Köpeklerin deri ve tüylerinde bulunan kendilerine has yağ yıkanma sonucu kaybedilir buda deride kuruma ve çatlamalara, tüylerde sağlıksız görünüme sebeb olur. Eğer veteriner hekim bir tedavi gereği olarak önermemişse banyo ayda bir kereden fazla olmamalıdır.
Köpek yıkanacağı zaman kullanılacak sabun köpekler için üretilmiş köpeğin kendine has yağını deri ve tüylerin üzerinden almayacak olanlardan seçilmelidir. Bu tür sabunlar (şampuanlar) bulunamadığı takdirde katkısız saf sabunlar yada en iyi tercih olarak bebek şampuanları şeçilmelidir. Bebekler için hazırlanan yumuşak şampuanlar köpekler içinde kullanılabilir ayrıca bu şampuanların göz yakmamalarıda avantajdır. Her ne tür sabun kullanılıyor olursa olsun köpeğin gözleri korunmalı ve sabun köpüğünün teması engellenmelidir. Ayrıca köpeğin kulaklarına su tutulmamalı ve kulaklara suyun kaçmasını önlemek için başına su dökerken mutlaka iki kulakta elleriniz ile sıkıca kapatılmalıdır. Sabunlanma bittikten sonra köpeğin üzerindeki sabun iyice ovuşturularak durulanmalı hiçbir sabun artığı köpek üzerinde bırakılmamalıdır. Bu işlem yapılırken hızlaca oğuşturup özellikle tırnaklar ile köpeğin derisi zedelenmemelidir.
Köpek soğuk havalarda yıkanmamalıdır. Köpeğin yıkanacağı su ise ılık olmalıdır. Soğuk veya sıcak su ile köpek kesinlikle yıkanmamalıdır. Köpek yıkandıktan ve durulandıktan sonra mutlaka birkaç havlu ile havanın sıcaklığına göre iyice kurulanmalıdır.
Köpek eğer gerçekten kirli ise yıkanmalıdır. Dışarıda bakılan köpekler kışın yıkanmamalı bunun yerine hergün düzenli olarak fırçalar ile yapılan tüy bakımı ile köpeğin temiz tutulması sağlanmalıdır. Yavru köpeklerin yıkanabilmesi için en az üç aylık olmaları gerekmektedir. Köpeğinizi yıkamadan temizlemenin diğer bir yoluda pudra ile iyice pudralanan köpeğin daha sonra bir fırça ile üzerinde hiç pudra kalmayacak şekilde fırçalanmasıdır. Bu işlem sırasında köpeğin üzerinden çıkan pudranın nasıl renk değiştirdiğini ve köpeği temizlediğini göreceksiniz.

Diş Bakımı
Köpeğin dişlerinin de bakıma ihtiyacı olduğunu sakın unutmayın. Köpeklerde en önemli diş sorunu tartardır. Tartar dişte yavaş bir şekilde oluşur. İlk önceleri gözle görülemeyecek bir film tabakası gibi diş üzerinde oluşmaya başlar ve giderek diş kenarlarında sertleşir ve artar. Tartar diş etini iterek diş ile diş eti arasında enfeksiyonlara sebep olur. Bunun sonucunda diş kayıpları da görülebilir. Tartarın ve bu yüzden oluşan enfeksiyonların ilk belirtisi köpeğin nefesinden kötü kokulardır. Köpeğin ağzına bakıldığı zaman dişlerdeki taşlar ve diş etlerindeki kızarıklıklar hemen görülür.Tartar oluşmuş dişlerin tedavisi anastesi altında veteriner hekim tarafından yapılır.
Köpeğin dişlerinde tartar oluşmasının en önde gelen sebebi beslenme şeklidir. Sert gıdalarla beslenmeyen, kemik verilmeyen köpekte tartar görülür. Kemik, köpeğe kalın olanlarından ve çiğ verilmelidir. Memleketimizdeki parazit sorunu nedeniyle eğer çiğ verilecekse köpek sıkı parazit kontrolu altında tutulmalıdır. Köpekler için hazırlanan yapma kemikler en iyi çözümdür.
Köpek sert gıdalarla beslenmesi yanında 6 ayda bir veteriner hekim tarafından muayene edilmeli ve gerek görülürse veteriner hekimi tarafından dişleri temizlenmelidir.
Özellikle av köpeklerinin dişleri çok önemlidir. Dişlerinden rahatsız olan bir köpeğin avda koku alma hassası azalacaktır.

Barınma
Köpekler genellikle temiz kulubelerde barındırılmalıdır.Köpeklerin bulunduğu ortamlarda pire,sinek,kuş pisliği,gübre gibi maddeler bulunursa köpek uyuz olabilir. Bu açıdan parazit aşıları aksatılmamalıdır ve ortam ilaçlanmalıdır.Av köpekleri genelde av merasında taşların olduğu bölgelerde dolaştıkları için patilerinde yıpranmalar oluyor.Bunu engellemek için yavru iken köpeğin yuvasında hafif çakıl taşları olması gereklidir.Aksi takdirde köpek uzun süre avlanamaz ve ayaklarında acı hisseder.

Av Köpeklerinin Bakımı Nasıl yapılmalıdır ? - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları