Av Tüfeğiniz Sizin İçin Uygunmu ?


Tüfeğiniz size uygun mu?
Bunu anlamanın çok basit bir yolu vardır.Birlikte bakalım
Yivsiz av tüfeklerinde yivli tüfeklerdeki gibi gez yoktur.Ama önde arpacık vardır ve bazen bir tane de ortada bulunur.Tüfek omuzlandığında arpacıklar sadece kılavuz olarak kullanılır.
Yivsiz av tüfekleri nişan almaktan ziyade hedefe doğrultulur.Gözünüz bir gez gibi çalışır ve gözünüzün konumu yanağınızın dipçiğe nasıl oturacağını belirler.Gözün namlu şeridinin merkezine mükemmel şekilde hizalanması gerekir.Eğer öyle değilse saçmalar baktığınız yere gitmeyecektir.Birçok modern av tüfeği ortalama atıcılara uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden ortalama dipçik ölçülerine sahiptirler.Bunun anlamı şudur ki, tetik çekme mesafesi yaklaşık 35,5 cm,Yani, dipçik tabanı ortasından tetik merkezine kadar olan mesafe “tetik çekme mesafesi” denir. Eğer tüfek çift tetikse, ön tetiğe kadar olan mesafedir,Dipçik tepe düşüklüğü yaklaşık 3,8 cm,Dipçik taban düşüklüğü 6,3 cm’dir.
Bu ölçüleri tespit etmek için tüfeği bir masaya ters şekilde yatırarak ve masanın üstünden dipçiğe doğru ölçerek belirleyebilirsiniz.Bazı eski tüfekler genellikle çok fazla dipçik düşüklüğüne sahiptir ve bu alt atmaya neden olur.Bu dipçikler daha çok ayakta dik duruş pozisyonunda atış yapan atıcılar için tasarlanmıştır.Av tüfeği dipçiklerinde bir standart yoktur ve ölçüler çok değişik olabilir.Bazı modern av tüfeklerinde içinde var olan açı ayar pulu ve takozu ile dipçik ölçülerini atıcı kendisi ayarlayabilir.
Tüfeğin size uyup uymadığını anlamak için sağlam ve kolay bir yöntem var.Bunun için ihtiyacımız olan şeyler bir içecek kamışı ve çift taraflı bant.Önce içecek kamışını çift taraflı bantla namlu şeridinin üzerine yapıştırın sonra tüfeği normalde omuzladığınız gibi omuzlayın ama gözleriniz kapalı olsun.Gözlerinizi açtığınızda kamışın içinden doğru bakıyor olmalısınız.Gözünüz tam merkezlenmiş şekilde kamışın içinden doğru bakar vaziyette ise tüfek size uymuştur.

Eğer başka tüfeklere kıyasla belli bir tüfekle daha iyi atışlar yaptığınızı fark ettiyseniz muhtemelen o tüfek size daha iyi uymaktadır.

Tüfeğin atıcıya göre üst veya alt atmasını ya da tam isabetli atmasını belirleyen bu “dipçik düşüklüğü” ölçülerini atıcının kendisine göre ayarlayabilmesini sağlayan “dipçik açı ayar pullarını” monte ederken bu içecek kamışı yöntemini kullanabilirsiniz.

Tetik Çekme Mesafesi Ölçüsü Nedir?

Şimdi diğer önemli ölçü olan “tetik çekme mesafesi” ölçüsünü kendi başımıza alabilmeyi sağlayan yönteme göz atalım
Tüfek omuzladığınızda başparmak eklemi ve burun arasında 2 parmak genişliğinde boşluk kalıyorsa tüfek atıcıya uygundur.Atıcı tüfeği omuzladığında burnu başparmağına temas ediyor veya ileriye geçiyorsa tetik çekme mesafesi çok kısadır ve dipçiği uzatmak için parça eklemek gerekir.Tüfek omuzlandığında atıcının burnu ile başparmak eklemi arasında 2 parmak genlişliğinden daha fazla boşluk kalıyorsa tetik çekme mesafesi çok uzundur ve dipçiği kısaltmak için kesmek gerekir.

Av Tüfeğiniz Sizin İçin Uygunmu ? - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları