Ava Uygun Av Tüfeği Ve Fişek Seçimi


Avcılıkta en önemli kurallardan biride kullandığımız materyallerin birbiri ile uyum içinde olmalarıdır.Av sırasında yaşanan bir uyumsuzluk, büyük bir sıkıntı ile konsantrasyon sorunu yaratacaktır. Botunuzun ayağınıza vurması, yeleğinizin bol gelmesi, avcıyla uyum içinde hareket edemeyen bir köpek, avınızı mahvedebilir.Tabi Bu uyuma dikkat etmenin yanında hangi av hayvanına hangi tüfekle ve ne tür bir saçma ile atış yapılacağının bilinmesi gerekir.Hızlı hareket eden hayvanlara daha hafif bir tüfekle veya güçlü hayvanlara içleri daha dolu fişeklerle ateş edilmesi sizlere av sırasında kesin sonuçlar sağlayabilir.Gelin bu ufak ama sizler için buyuk önem taşıyan bilgilere bir göz atalım.


BILDIRCIN AVI

TÜFEK SEÇİMİ:
Ava yeni başlaya avcılar için 12 kalibre tüfekler en uygun olanıdır. Kısa namlulu tüfekler tercih edilmelidir. Eğer şoklu bir silahımız varsa 5 ve 4 şok tercih edilmelidir. Çift kırma, Süperpoze ya da Yarıotomatik tüfeklerden biri tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 10 ya da 11 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı ise avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Yarı otomatik tüfeklerde 30 – 32 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise 28 – 30 gr tercih edilebilir.
Usta avcılar atışlarını daha da geliştirebilmek için 24 gr 9 saçma tercih edebilirler.
Bıldırcın avı için kişisel tercihim 24 – 28 gr 10 numara saçmadır. Ejektörlü bir Süperpoze ile çok keyifli bir hal alır.

TAVŞAN AVI

TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise 3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde normal havada 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise 32 gr olarak tercih edilebilir.
Tavşan avı için kişisel tercihim normal havada 28 gr 6 numara, soğuk havalarda ise 32 gr 6 numaradır.Tüfek seçimim ise Süperpozedir.

KEKLİK AVI

TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğimiz şoklu ise sezonun ilk aylarında keklik ürkek olmayacağından daha yakın kalkacaktır bu yüzden 4 – 2 şok tercih edilebilir. Sezonun ilerleyen zamanlarında keklik daha ürkek olacağından uzak kalkacaktır o zaman da 3 – 1 şok tercih edilebilir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 7 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde normal havada 28 – 32 gr sert havalarda 34 – 36 gr.Süperpoze ve çiftelerde ise normal havalarda 28 gr sert havalarda ise 2 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Keklik avı için kişisel tercihi normal havada 28 gr 7 numara, soğuk havalarda ise 28 – 32 gr 7 numaradır. Tüfek seçimi serbesttir

ÖRDEK AVI

TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Parlama avında 66 – 71 namlu tüfekler tercihedilebilir. Bek avında ise 71 – 76 namlu tercih edilebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise namlu boyu o kadar önemli olmayacaktır. Çünkü 66 namlu bir tüfeğe full şok takarak saçmalarımızın daha toplu gitmesini sağlayabiliriz. Unutulmamalıdır ki saçmaların daha uzun mesafeye gitmesini namlu boyu ile birlikte barutun kalitesi ve miktarı belirler.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 32 – 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Ördek avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise çiftedir

SÜLÜN AVI

TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av içinuygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise 3 – 1 şoklar tercih edilmelidir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Sülün avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise Süperpozedir.

ÇULLUK AVI

TÜFEK SEÇİMİ:
12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. Kısa namlulu silahlar tercih edilmelidir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise 5 – 4 şoklar tercih edilmelidir.
FİŞEK SEÇİMİ:
Saçma numarası olarak 8 – 9 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir.

DOMUZ AVI

TÜFEK SEÇİMİ
Domuz avında seçilecek tüfek tamamen sizlerin tercihine kalmıştır.20 cal 12 cal veya 28 cal olması farketmez sadece dayanıklı ve yüksek kapasiteli olması sizin için avantajdır,yarı otomatik ,pompalı veya şarjörlü av tüfeği kullanabilrsinz.
FİŞEK SEÇİMİ
Tekkurşun Şavrettin terçih edilmelidir.
Saçma gramajı olarakta 34 Gram veya 36 gram saçma kullanılabilir.

Ava Uygun Av Tüfeği Ve Fişek Seçimi - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları