Avda Kıyafet Seçimi


Çıktığımız ava göre kıyafet seçimi yapmamız gerekir. İklimsel ve  çevresel şartlar burada önem kazanmaktadır.Öncelikli olarak yapılan avlar genellikle yürümeye dayalı olduğundan hareket kabiliyetini ve kişisel rahatlığımızı düşünerek yaptığımız ava uygun bot seçmemiz gerekir.Bunu sırasıyla diğer avcılar tarafından fark edilmeyi sağlayacak renklerin kıyafetleri kullanılması ve kamuflaj ile ilgili detaylar takip eder.Avcıların birbirlerini seçebilmesi için parlak portakal rengi yelek ve şapkaların kullanımı kesinlikle tercih edilmelidir.Son zamanlarda  il ve bölgeler arası avcılıklar yapılmasından dolayı avlakta giyeceğiniz av yeleğinizin üzerine bağlı bunduğunuz avcılar kulübünü temsil eden logolar, küçük bir Türk Bayrağı ve av yeleğimizin omuz kısmına atış yapıldıktan sonra tepme yi engelliyecek apoletler koyabiliriz

Av Kıyafetleri Konusunda Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Yeni aldığınız bir bot yada ayakkabıyı ava gitmeden önce uzun yürüyüşlerde muhakkak deneyiniz.

Avda sentetik çoraplar giymeyiniz.

Sentetik kıyafetleri tercih etmeyiniz.

Askeri kamuflaj kıyafetlerin kullanılmayacağı artık tüm dünyada ve ülkemizde de artık kabul edilmiş bir gerçektir.Örneğin;Bıldırcın avına koyu yeşil ve alacalı askeri kıyafetle gidilmesi gereksizdir.

Yapılacak işe göre diğer insanlar tarafından görülmekle birlikte bazı hallerde avın türüne göre yabani hayvan tarafından görülmemek amacıyla kıyafet seçimi yapılmalıdır.

Yaz aylarındaki avlarda mevsimsel özelliklerden dolayı açık ve doğal renkli pamuk yada keten elyaflı kıyafetler tercih edilebilir.Burada amaç sıcak aylarda vücudun daha fazla  nefes almasını temin etmektir.Koyu renklerin güneş ışıklarını daha fazla emdiklerini unutmamak gerekir.

Bıldırcın ve benzeri avlarda başımızdaki şapkanın veya yeleğimizin doğada az rastlanır kolay görülebilir renklerden olması avda diğer şahıslar tarafından görülmeyi kolaylaştıracaktır.

Orman avlarında,avın türüne göre kıyafet seçimi yapılmalıdır.

Çulluk,sülün ve benzeri avlarda kamuflaj kıyafetlere gerek yoktur.

Domuz yada geyik avı gibi kamuflaj kıyafet gerektirebilen avlarda ise,az hareket etmek ve çok yer değişimi yapmamak doğru olacaktır.

Sürek veya bekleme avlarında av rehberinin yada avcı başının talimatlarına kesinlikle uymak ve kimin nerede olduğunu bilerek atış yapmak gerekir.Sürek avlarında avın başlangıç ve bitiş zamanları bir işaret ile belirlenmelidir.Bitiş işaretini takiben avcılar diğer avcılar tarafından kolayca görülmek için yanlarında taşıdıkları fosforlu turuncu renkli yelek ya da şapkalarını giymelidirler.Avın bittiğini belirten işaret alındıktan sonra asla atış yapılmamalıdır toplanma yerine güvenli bir şekilde gelinmelidir.

Avda Kıyafet Seçimi - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları