Bıldırcın Avının İncelikleri


Bıldırcın avı tüm dünya’da olduğu gibi ülkemizde de sevilen ve yaygın olarak yapılan bir av türüdür. Bıldırcın sülüngiller familyasının en küçük yapılı kuş türüdür.

Bıldırcınlar, sülüngillerin en küçüğüdür. Genelde erkek ve dişi aynı görünüştedir. Erkekler, gerdanlarındaki koyu lekeden ayırt edilebilirler. Bıldırcınların erginlerinde baş, açık boz kahverengidir. Gaga dibi ve alından başlayan koyu ince şeritler enseye kadar iner. Sırtı ve kuyruğu boz kahverengi, üzeri boyuna san çizgili ve koyu lekelidir. Kanatları ve kanat örtü tüyleri ise enine sarı çizgilidir. Bıldırcın Göğsü sarı kahverengi ve koyu benekli, karın kısmı kirli beyaz, krem rengidir.Japon ve bayağı bıldırcın gibi bazı türler göçmendir ve uzun mesafelere uçarlar. Eti ve yumurtası çok lezzetli ve besleyici olduğu için bazı bıldırcınların yetiştiriciliği yapılır.

Yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde bulunur bulunduğu bölgeler genellikle ekin tarlaları, büyük ve geniş çayırlıklar nadirde olsa sazlık kenarlarıdır. Bıldırcın ülkemizde avı ilk olarak açılan kuştur. Bıldırcın avında limit 10 adet alarak belirlenmiştir. Bıldırcın mükemmel kamuflaj tüyleriyle zemine harika uyum sağlar neredeyse görünmez olur.

Bıldırcın avı iki türlü yapılır köpekli yada köpeğimiz yoksa arayarak bıldırcını arayarak bulmak çok zordur bu yüzden işimizi şansa bırakmadan bıldırcın avını av köpekleriyle yapmalıyız.
Ava çıkmadan önce bıldırcını nerede arayacağımızı bilmeliyiz. Bıldırcın hasat edilmiş tarlaların talaşlarının içinde ekin tarlalarının kenarlarında buluna yüksek ot ve küçük çalılıklarda, pancar tarlalarında ve geniş otluk yada çayırlıklarda bulunur

Bıldırcın Avı İçin Tüfek Seçimi

Bıldırcın avında kullanacağımız tüfek kalibreleri 12-16 ve 20 kalibrelerdir kısa namlulu ve şoksuz tüfek kullanırsak daha başarılı oluruz bunun nedeni ise bıldırcın’ın avcıya yakın kalkması ve nispeten düz ve alçak uçuş yapmasıdır bu yüzden kısa namlulu ve şoksuz bir tüfekle bıldırcına atış yaptığımızda saçma daha çabuk dağılacak ve bıldırcını parçalamayacaktır

Bıldırcın Avı İçin Fişek Seçimi

Kullanılacak fişekteki saçmalar l0 veya 11 numara olabilir. Bu noktada avcıların sıkça içine düştükleri bir yanlışlık da, bu ava giden avcıların genellikle ellerindeki kötü fişekleri bıldırcın avında kullanmalarıdır. Bu davranış tamamen yanlış olup, avcı etiğine ters düşer.

Bıldırcın Avı İçin Kıyafet Seçimi

Bıldırcın yurdumuzda ağustos ayı ortası ile ekim ayı ortası arasında yapıldığı için giyim pek problem teşkil etmez. Bir gömlek, yelek ve fazla kalın olmayan ama sağlam bir pantolon ile tercihen yüksek konçlu rahat bir spor ayakkabı bu iş için yeterlidir. Giyim konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar; kırmızı bir yelek ve özellikle kırmızı bir şapka ve kamuflaj tipi elbise kesinlikle kullanmamak, özellikle gündöndü içine kamuflaj elbiseyle girilirse, en usta avcı dahi size doğru uçmakta olan bir bıldırcınla karışık sizi de vuracaktır.
En sık av kazaları, özellikle meralarda kalabalık olması nedeniyle bıldırcın avlarında meydana gelmektedir. Giysilerinizde tercihan oranj veya kırmızı renkler olmasına veya en kötü ihtimalle şapkanızın canlı renkli olmasına dikkat edin. Ayakkabı olarak; hava alan cinsten spor ayakkabılar tercih edin, kışlık bot veya çizmenin ayağınızı terleteceği ve şişmesine neden olacağı dolayısıyla ayağınızı vuracağı kesindir. Sonuçta avınız daha kısa sürecektir.
Av yeleğinizde yeterli miktarda iç, dış ve arka cep bulunmalıdır. Özellikle ön iki cep büyükçe ve körüklü olmalıdır. Av yeleği ile fotoğrafçıların 15-20 cepli yeleklerini karıştırmayın, yoksa acilen ihtiyacınız olan bir gereci, hangi cepte olduğunu bulamamanızdan dolayı avı kaçırabilir veya ciddi bir tehlike de yaşayabilirsiniz. Hatta aynı gereci aynı cebe koyma alışkanlığını edinin. Para, kredi kartı, ehliyet ve av tezkeresi gibi kıymetli eşyaları fermuarlı iç ceplerde taşıyın.

Bıldırcın Avının İncelikleri - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları