Çulluk ve Çulluk Avı Hakkında

Scolopacidae familyasından olan çulluk bölgelere göre değişik adlarla anılır; yabantavuğu veya bigatsa gibi. Çulluğun ülkemizde avlanılan türü Asya ve Avrupa kıtasında bulunan Scolopax Rusticola’dır. Bacakları oyluk kısmına kadar tüylüdür. Çulluğun sırt kısmı kızıl kahve renginde olup, pas renginde lekeler bulunmaktadır. Aynı kesimler üzerinde yer yer grimsi lekeler de görülmektedir. Alın kısmı sarımtırak gri olup, baş tüylerinin ayırma yerinde 3 tane siyah ve pas renginde enlemesine çapraz çizgiler vardır. Gözün üzerinde de açık sarımtırak bir çizgi bulunur. Gözlerinin, kafasının üstüne yakın bir yerde olması arkası dahil olmak üzere bütün etrafını görmesine olanak verir. Uzun gagasını yumuşak toprağın içine sokabilir ve gagasında bulunan sinirler sayesinde toprak altındaki sevdiği kurtları hissedebilir, buna toprak altında gagasını açabilme yeteneğinide ekleyerek bulduğu bu kurtları rahatlıkla çıkarabilir. Uçarken zigzaglar çizer ve biraz baykuşu andırır. Havalandığı zaman 100-200 m ileriye konar.Çulluk sakin zamanlarda yürüyüşü yavaş, fakat ilk uçuşunda kalkışı gürültülü ve serttir.Uçarken zigzaglar çizer ve biraz baykuşu andırır. Açık arazide uçmaktan hoşlanmaz. Av esnasında vurulmamışsa, silah sesinin ardından derhal 100-200 m ileriye konar ve hızla koşarak izini kaybettirmeye çalışır; eğer çulluk avına merak sararsanız, çok iyi cins bir av köpeğine sahip olmanız gerekir. Fakat büyük av sezonunu bitmesinden sonra Şubat ayının ilk haftasında başlayan ince av dönemi içerisine de köpeksiz olarak çulluk avı yapılır.

Çulluk, avcı için tarifi zor olan bir sevginin, saygının, heyecanın, lezzetin ve muhabbetin karşılığıdır. Kuş avları içerisinde bu denli önemsenen bir başka  kuş neredeyse yok gibidir. O’nun yeri birçok avcının kalbinde apayrı bir öneme sahiptir. Bu önem azalan popülasyon ve çevresel etkiler neticesinde neredeyse O’nu kutsal bir noktaya koymaktadır.

Bu nadide kuşu bizler için önemli kılan bir diğer hususta, avcılığının son derece bilgi gerektirmesi, zorluğu ve iyi yetişmiş köpekle uyum içerisinde yapılmasıdır. Zamanının kör yelvesi artık günümüzün son derece zeki, hareketli ve vurması zor bir kuşu haline gelmiştir. Bu zorluk değişen iklim ve arazi yapılarına göre de farklılık arz ederek daha da pekişmektedir.

Bununla birlikte bilinçli ve bilgili bir avcı ile usta bir köpeğin oluşturduğu bir ekip için bu av, bulması kolay fakat vurması meşakkatli bir spor halini almaktadır. Bu yönü ile de bol aksiyon ve atış imkanı vererek cazibesini en üst düzeyde korumaktadır.

Tüfek Seçimi
Namlu boyları altmış-altmışbeş santim ve içten beş farklı şoklu, tek tetik, hafif çifte ya da süperpoze’lerdir. Enjektör ve tek tetik zorunluluk olmayıp avcı ve tüfek ağırlığı tercihine göre değerlendirilmelidir. Şüphesiz marka ve estetik kaygılar avcının tercihine göre şekillenmekle birlikte otomatik tüfekleri de çulluk avında çok tercih etmiyoruz. Bu, imkanlar ölçüsünde avcının kendi haklı tercihi olmakla birlikte, çift namlulu silahların farklı şok tercihleri, fişek değiştirme kolaylıkları, istenilen fişeği atmaktaki tercih seçenekleri, ava fırsat verme kapasiteleri ve estetik değerleri açısından tercih edilmektedir.

Fişek seçimi
Çok seçenekli bir alternatifimizin fişekliğimizde bulunmasında yarar var. Öncelikle çok sık, bol yaprak ve kısa mesafeli atışlarda saçmayı dağıtan disparsente fişekler tercih edilmeli. Yine duruma göre keçe tapa, bior tapa, ve kadeh tapa fişekler arazi, bitki örtüsü ve atış koşullarına göre dikkate alınmalıdır. Bu tercihler ise her fermada gerekirse ayrıca ele alınmalı ve fişek seçimi o an yapılmalıdır. Yine fişek tercihlerinde 5-3 olarak yapılan şok seçimine göre de hareket edilmelidir. Eğer otomatik silah tercihimiz var ise, ilk atış için disparsente yada keçe tapa, ikinci atış için ise bior  tapa, üçüncü tercih için ise kadeh tapa koymakta yarar olabilir. Çulluğun çok dayanıklı bir kuş olmamasına rağmen, çok ince saçma kullanılmaması da av etiği açısından doğru bir seçim olacaktır. Bu anlamda 8 ve 9 numara saçmalar idealdir. Saçma gramajında ise, özellikle disparsanteler  34 gr olsa da, 30 ile 32 gr arası seçenekler yeterlidir. Bununla birlikte çok sık yapraklı meralarda daha ağır fişekler de denenebilir. Tüm bunların yanında ilk atışlardan sonraki ikinci ve üçüncü atışlarda fişek hızları da önem arz etmektedir. Bu anlamda uzaklaşan çulluğa hızlı fişek tercihi de avantaj teşkil etmektedir. Yine ilk atışlarda dokuz numara, ikinci ve üçüncü atışlarda ise sekiz numara, hatta gerekirse yedi numara sıralaması uzaklaşan av için avantaj sağlayacaktır. Tüm bu seçenekler durumsallık yaklaşımı ile avcının vereceği kararlar çerçevesinde ele alınmalıdır.

Çulluk ve Çulluk Avı Hakkında - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları