Keklik Avının İncelikleri

Keklik avı, yerden havalanan av kuşları arasında en zevkli olarak yapılan av türüdür. Yerli bir av kuşu olan keklik, ülkemizde oldukça fazla bulunur. Özellikle kınalı keklik olarak bilinen türü en çok avlanan kuştur. Avcılar için, kalkışında kısa kanatlarını sertçe vurması, uzaklardan kalkması, süzülerek uçması oldukça caziptir. Avcıların çoğu kuşların kalkış seslerin gece bile hatırlar ve duyarlar. Genellikle sarp arazilerde ve kayalık yerlerde bulunurlar. Mevsim koşullarına göre farklı bölgelerde olurlar. Doğu tarafında ve Güneydoğu’da sert kışların geçtiği dönemde, uzak mesafelere göç ederler.Keklik avının sermayesi yürümektir.Öncelikle yokuş yukarı yürümek ve avı dağın sırtı boyunca aramak daha sonra aşağı doğru inmek avcının enerjisini tasarruflu harcaması için iyi bir gezme tarzıdır.Kınalı keklikler genellikle yokuş aşağı uçar ve yokuş yukarı koşar. Bu yüzden önce dağın tepesine çıkmak ve keklikleri aşağımıza almak bize yarar sağlayacaktır.


Geceleri arazinin en yüksek yerlerinde olan kuşlar, hava rüzgarlı, soğuk ya da yağışlı olursa yoğun kayalıklarda ya da dere yataklarında olurlar. Yapılan avda doğa koşulları iyi analiz edilmelidir. Doğada sürüler halinde bulunan keklikler, bozulmamış alay olarak adlandırılır. Av bölgesine gelen avcı öncelikle, kalkan kekliklerin sayısına bakmalıdır. Kekliklere ateş etse de, kalkan kuşların nereye gittiğini, sayılarını kontrol etmelidir. Sürünün gittiği yere doğru giden avcı, bir keklik vurduysa, sayılarını bildiği takdirde geriye kaç tane kuşun kaldığını bilmelidir. unları bilirse, her an hazır bekleyebilir. Avcının vurduğu kekliğin düştüğü yeri, doğru bilmesi oldukça önemlidir. Hata yapmamak için, o yere şapkasını bırakabilir. Vurduğunu bulamazsa, oraya dönerek yaptığı atışı hatırlayabilir. Kuşun düşerken bıraktığı tüylerde iyi bir izdir. Yaralanmış olan kuş, aşağı bölgelere doğru gider. Sık çalılıklara ya da kayalık diplerine saklanır. Kuşlar ilk kalktığında, arazinin aşağısına doğru gitse de, tekrar tepeye çıkacaktır. Sürü dağıtılsa bile, kısa bir süre sonra kuşlar haberleşerek tekrar bir araya gelirler. Avcı onları kaybettiği zaman bir süre beklerse, keklikler yeniden toplanır.

Keklik Avı İçin Gerekli Malzemeler

Dik, sarp yamaçlarda yürüyüş gerektiren bir av olduğundan ayakkabının önemi büyüktür.
Ayak bileği için destek özelliği olan, sarp, kayalık ve kaygan zeminde iyi yer tutuşu sağlayan bir avcı botu çok iyi iş görür. Ayrıca yürürken çok ses çıkarmayan ve su geçirmezlik özelliği ayrıca fayda sağlar.
Yokuş yukarı tırmanırken terleyeceğiniz için kat kat giyinmek faydalıdır. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda bir kat soyunabilirsiniz. Soğuk esen bir yamaca geldiğinizde tekrar bir kat giyinebilirsiniz.

Keklik Avı İçin Namlu Boyu

Keklik avı için tüfek seçiminde çifte, süperpoze veya yarı otomatik av tüfeği modellerinden hangisi hoşunuza gidiyorsa onu tercih edebilirsiniz. En yaygın çap 12 numaradır. Daha hafif ve sportif olduğundan 20 numara seçeneği de iyi iş görür.
Keklik avında ideal namlu boyu 71 cm’dir. Özellikle kınalı keklik 25 ila 35 metre hatta bazen daha uzak mesafelerde ancak atış yapılabilen bir av olduğundan ve önleme avantajı sağlaması açısından 71 cm namlu boylu tüfekler daha çok tercih edilir.

Keklik Avında Kaç Numara Şok Kullanılır?

Keklik avında en çok 3 numara şok kullanılır.
Keklik avı için şok seçiminde en çok tercih edilen yarım şoktur (3 çentikli mobil şok). İlk tetik düşürmede alt namlu ile atış yapıldığından Süperpoze tüfek kullananlar genellikle alt namluya 5 veya 4 çentikli şoku monte eder. Üst namluya 3 numara (yarım) şok takılır.

Keklik Avında Hangi Fişek? En Uygun ve En İyi Fişekler Nelerdir?

Keklik avında en çok 12 çap 32 gram 6 numara saçmalı fişekler kullanılır. 20 çap tüfeklerde ise 28 gram 6 numara saçma tercih edilir. 6 numara saçma 5 numaranın kuvveti ve 7 numaranın yüksek saçma sayısı arasındaki uyumu sunarak, yeterli saçma sayısı ile kanadı kırma ve hayati organlara yeterli saçma isabet etmesini sağlıyor. Derine nüfuz eden ve tüyü asgari oranda ete çeken (fitilleme yapan) özellikte kaliteli kurşun saçmalı fişekler avı ele geçirmede daha başarılıdır. Ayrıca 410 m/sn namlu çıkış hızı 36 metre mesafede 16 cm önleme farkı sağlıyor.

Keklik Avının İncelikleri - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları