Ördek Avının İncelikleri


Ördek avı; parlama, sabah ve akşam geçitleri ve mühre ile yapılan avlar olarak çok çeşitli bir av türüdür. Çok zahmetli av koşulları olmasına karşın, av türleri arasında avcıların en çok keyif aldığı avlardan birisidir. Sert hava koşullarında daha verimli olması da ne kadar zorlayıcı olduğunun bir göstergesidir. Birçok avcı bu hava koşullarında fişek atmadan ya da kanat kırmadan avdan dönmüş olsa da her yağışlı hava için derler ki; “tam ördek havası”.
Ördekler hem gece hem gündüz avlanan hayvanlar olmasına rağmen, gündüzleri genelde yemlenmek yerine, kendilerini güvende hissettikleri alanlarda bulunmayı tercih ederler. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte geceledikleri yerden havalanıp, biraz kanat açıp sonra daha geniş sulak alanlara dinlenmeye çekilirler. Aşırı rüzgarlı havalarda bu sulak alanlardaki en kuytu yere inerler. Yağışlı havalarda ise zaman zaman kanat açmak için havalanırlar. Rüzgarlı ve yağışlı havalar ördek avı için ideal av günleridir.

Her ne kadar buz tutmuş göllerde avlanmak tehlikeli de olsa, bu alanlarda da çok verimli ördek avı gerçekleştirilebilir. Tabi buz üzerinde hareket etmek de son derece tehlikeli olduğundan mümkün olduğunca tekne ile ilerleyip açılacak olan aynalıkta avlanmak daha güvenli olacaktır. Buz tutmuş bölgelerde ördeğin iniş yapacağı alan çok kısıtlı olacağından bu aynalıkların açılması ve tekrar donmaması için kırılan buzların kenara çekilmesi son derece önemlidir.

Bulunduğumuz alandaki ördek türlerini de bilmemiz önem taşımaktadır. Bu sayede göldeki ördek türüne göre kullanacağımız mühre ve düdüğün de çeşidini belirlemiş oluruz.
Şimdi birlikte ördek avının hangi yöntemlerle ve hangi koşullarda gerçekleştirildiğine daha yakından bakalım.

SABAH VE AKŞAM BEKLERİ

Bek avları hem sabah hem akşam yapılan, kısa süreli de olsa çok zevkli olan bir avlanma çeşididir. Ördeklerin geçiş yaptıkları güzergahın belirlenip bek yapılacak alanın seçilerek ördeklerin beklenmesi esasına dayanır. Av meraklılarının bildiği gibi ördekler belli bir rotayı takip ederek uçarlar ve bu rotalarını avcı baskısı ya da aşırı ters hava koşulları olmadığı müddetçe kolay kolay değiştirmezler. Bu sebepten sabah erken saatlerde ya da akşamüzeri yapılabilen bu avlarda önceden araştırma yer belirleme büyük önem taşır.

PARLAMA AVLARI

Bu av yöntemi de etrafı sazlıklarla çevrili dere kenarlarında yürüyerek, köpekli veya köpeksiz yapılabilen bir avlanma şeklidir. En verimli olduğu zamanlar; kuvvetli poyrazın estiği gecelerin sabahları ve sel baskınlarının olduğu günlerdir. Poyrazdan sonra kuytuya çekilen ördekleri en iyi avlama metodudur parlama avları. Sel zamanında ise derelerden tarlalara sel yoluyla yayılan böcek vb. yiyecekleri bulmak için bu bölgelere gelirler. Soğuk havalarda, parlamada genelde yeşilbaş ve çamurcun, sel taşkını olduğunda ise kaşık gaga, çamurcun ve kılkuyruk ördeklerle karşılaşırız, diğer türler daha nadir görülen ördeklerdir.
Parlama avı esnasında sert hava koşullarıyla mücadele edeceğimiz bir gerçek; ama genel olarak yürüyüş halinde olacağımız için hareketimizi kısıtlayacak ya da bizi yavaşlatacak kıyafetlerden uzak durmalıyız.
Ani atışların yapılabileceği bir av olduğundan diğer avcılarla da koordinasyon içinde hareket etmek avın güvenliği açısından maksimum önem taşır.
Eğer çok geniş dere yatakları haricinde avlanıyorsanız köpeksiz olarak ava çıkmak yararınıza olabilir; çünkü köpeğiniz sazların arasında dikkatini çeken farklı bir kokuya ya da hareket eden başka bir canlıya havlayarak ördeklerinizin kaçmasına sebebiyet verebilir. Deniş bir akarsu kenarında avlanıyor iseniz de köpek avınızı telef olmadan ve size zahmet vermeden ayağınıza getirecektir.
Parlama avı esnasında, herhangi bir nedenden dolayı atış mesafenizin dışından havalanan ördekleri çağırmak için düdük faydalı olacaktır. Aslına bakarsanız ne zaman ördek avına çıksanız düdüğünüzün yanınızda olmasında fayda vardır.

 

MÜHRE AVLARI

Ördek avı için mühre önemli ve değerli bir unsurdur. Mührelerin sezon başında elden geçirilmesi, yıpranmış yerlerin boyanması, tamir edilmesi gereklidir. Her av dönüşünde de mührelerinizi yıkamak ömürlerini uzatacaktır.
Daha önce belirttiğimiz gibi ördek avının başarısı ufak detaylara bağlıdır. Bu detay noktalardan birisi de mührelerinizin dizilimidir. Biraz sonra düdük konusunda değineceğimiz üzere yemlenen ördek tonu sıkça kullanacağınız bir ton olacak av süresince. Bu sebepten mührelerinizi de yemlenen ördekleri taklit edecek şekilde yerleştirmeniz gereklidir. 5 – 10 mühreyi birbirine çarpmayacak şekilde ufak aralıklarla ya da göldeki otluklara 2’şer ya da 3’erli gruplarda yerleştirmeniz kullanışlı olacaktır.
Mühre diziliminde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da rüzgarın yönüne ve gümenizin konumuna göre olan durumlarıdır. Ayrıca ördeklerin inişi için de yeterli alan bırakmanız gerekir.

ÖRDEK AVININ GİZLİ SİLAHI: ÖRDEK DÜDÜĞÜ VE KULLANIMI

Ördek avı esnasında mühreniz ne kadar önem taşıyorsa kullanacağınız düdük de o derece önemlidir. Görselliğiniz dışında ava ses unsurunu da katarak daha başarılı bir av çıkartmanızı sağlayacaktır bu düdükler.
İlk bakışta kullanımı kolay gibi görünse de düdük kullanımı avcıyı epey zorlayan bir iştir. Düdük kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta; ördeğin havadaki konumuna göre kullanılacak sesleri ve tonları doğru tayin etmektir.
Bilinen ve kullanılan ördek sesleri arasında, yemlenen ördek sesi ve geri gel tonu (yalvarma sesi) önem taşır. Bu iki sesi doğru zamanda kullanmak ördek avının püf noktaları arasındadır. Ayrıca 1 – 2 düzine mühre atıp yalnız ördek sesi kullanmak da avcıların tercih ettiği yöntemler arasındadır.
Ördekler görüş alanınıza girdiğinde ilk kullanacağınız ton seslenme tonu olmalıdır ki bu sayede ördeklerin dikkatini mührelerinize çekebilin. Bu sese tepki veren ördekler mührelerinize ve sese yani size doğru geleceklerdir. Bu sırada da selamlama ve yemlenme tonlarını kullanarak ördeklerin şüphelenmesini önleyebilirsiniz. Tepki veren ördekler yaklaştığında ise tamamen sessiz ve hareketsiz durmak önemlidir. Yalnızca bu anda ara ara yemlenme sesi çıkartılarak atış mesafesi kestirilene kadar hareketsiz beklenmelidir. Ördeğin herhangi bir durumdan ürkmesi esnasında “geri gel (yalvarma)” tonu kullanılarak ördekler mühreye geri çağrılmalıdır. Düdük kullanılırken ördeklerin mühreler ve avcının karşısında ve aynı istikamette olması önemlidir. Yan çevreden sesi duyan ördekler mührelerin olduğu yer ile sesin geldiği nokta arasındaki mesafeyi anlayacak ve kanmayacaktır. Ayrıca belirttiğimiz bu ses tonları dişi ördeklere aittir. Piyasada erkek ördek sesi taklit eden düdükler de mevcut, yanınızda böyle bir düdük de bulunması sizin için faydalı olacaktır.

GİZLİLİK EN ÖNEMLİ FAKTÖR: KAMUFLAJ
Ördekler görüş yetenekleri çok üstün canlılardır. Bu nedenle ördek avında kamufle olabilmek yani doğanın bir parçasıymış gibi görünebilmek son derece büyük önem taşır. Ördeklerin dikkatini çekecek objelerin gizlenmesi, parlamaların engellenmesi, dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır. Kamuflaj ördek avının olmazsa olmazıdır.
Ördek avı genelde bekleyerek yapılan bir av olduğundan gümede gizli tutabileceğimiz, dikkat çekmeyen ısıtıcılar da bulundurabiliriz ki bunlar küçük tüplere takılan petekli ısıtıcılar olabilir.
Bir başka kamuflaj unsuru da silahlarımızla ilgilidir. Tüfeklerin metal kısımları gündüz avlarında parlama yaptığından ördekleri tedirgin edebilir. Bu nedenle, ördek avı için üretilmiş özel mat renkli ve kamuflaj desenli tüfekler mevcuttur. Silah tercihimizi de bu tüfeklerden yana kullanmak faydalı olacaktır.

ÖRDEK AVI İÇİN TÜFEK VE FİŞEK ÖNERİLERİ
Parlama ve akşam beklerinde ise yakın mesafeli atış imkanınız da olacağından kısa namlulu tüfekler daha işe yarar olacaktır. Bu avlarda kullanacağınız fişeklerin hızlı olması da faydalıdır.
Sabah geçitlerinde ise ördekler daha yüksekten uçtuğundan yine standart ya da uzun namlulu tüfekler kullanmanız tavsiye edilir.
Mühre avlarında ise tercihinizi yine standart namludan yana kullanmalısınız ki bu size hem yakın mesafeden hem de yüksekten uçan avları vurma imkanı sunacaktır. Fişek konusunda ise seçiminizi yine hızlı fişeklerden yana kullanmalısınız ki günümüzde artık her gramajda fişeğin ayrı olarak özel üretilen çeşitleri mevcut.
Fişek tercihimiz hava koşullarına göre elbette ki farklılık gösterecektir. Sezon başlangıcında hava koşulları daha yumuşak olacağından, 28 – 30 gr., 6 – 7 numara fişekler dar şoklarla kullanılabilir. Havalar sertleştikçe ve sıcaklık 0’ın altına düştüğünde ise fişek gramajımızı yükseltmenin faydası olacaktır. Soğuk havalarda 32 – 34 gr ve üzeri 5 – 6 – 7 numara ve tabi ki hızlı fişekler kullanmak yararınıza olacaktır ki aksi taktirde vurulduğu halde elinizden kaçan avlarla karşılaşmanız olasıdır. Tabi ki fişekteki saçmalarımızın boyutunu büyüttükçe tüfeğimizin şokunu da genişletmemiz gerekecektir.
Bu bilgiler ışığında ördek avına çıkacak olan tüm avcılara güvenli ve verimli avlar dileriz. Rastgele!

Ördek Avının İncelikleri - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları