Sülün Avı Nasıl Yapılır ?

Sülünler asil görüntüsü ve rengarenk tüyleri ile şık bir görünüme sahiptirler. Sık ve dikenlik çalılarda barınırlar sıkışmadıkça uçmazlar, tehlike anında sürekli hareket ederler. Başarılı bir sülün avı için en önemli unsur iyi kokuya sahip bir köpekdir. Setter ve pointer ile iyi sonuçlar alınabilir. Köpeğinizin diken dolu çalıların içine girebilme ihtimaline karşı tasması kesinlikle çıkarılmalıdır.Sülünler iri bir yapıya sahip olmalarına rağmen çok hızlı uçarlar ve saçmayı taşıyabilirler. Yaralı bir sülün uzun mesafeler uçabilir. Kıyafet seçeneği mevsime göre seçilebilir. Dikenlerle dolu bir çalının içine girmiş yaralı bir sülünü elinizle çıkarmanız gerekebilir bu yüzden yanınızda eldiven bulundurmanız tavsiye edilir.

Sülün avı hakkındaki bilgilerden sonra sülünün dış görünüşünü daha ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Kuyruklarının güzellikleriyle bilinirler. Erkek sülünlerin boyları kuyruklarıyla beraber 75 ile 90 cm arasında değişirken dişi sülünlerin boyları ise 50-60 cm arasında değişir. Kuyruklarıyla beraber uzun ve gösterişli bir gövdeye sahiptir. Erkek sülünler başlarında renkli tüyler ya da gösterişli, kiremit kırmızısı ibibikler taşır. Süslü, sivri ve uzun kuyrukları, gösterişli tüyleri vardır. Başı ve boynunun üst bölümü yeşil renktedir. Bacakları ise dişisine göre uzundur ve gri tonlarındadır. Dişi sülün ise erkeğine göre kısa ve küçüktür. Tüyleri erkek sülüne göre renksiz ve gösterişsizdir. Dişi sülünün tüyleri genellikle gri, siyah ve kahverengidir.

Sülünler diğer kuş türlerinden biraz farklıdır. İyi uçarlar fakat uzun süre havada kalamazlar. Uçmak yerine eğer imkanları varsa saklanmayı tercih ederler.

Sülünler doğada buldukları yeşil filizleri, bitki tohumlarını ya da meyveleri yiyerek beslendikleri gibi çekirge, örümcek, sinek, solucan gibi hayvanları da yiyebilirler. Gagaları sayesinde toprağı eşeleyerek 8 cm derinlikteki köklere ulaşarak kök ve yumruları yiyebilirler.

Çok eşli bir hayat sürerler. Bahar aylarında genellikle 8 ile 12 tane arasında yumurta yumurtlayabilirler. Bu yumurtalar yeşilimsi ya da grimsi bir renge sahiptir. Kuluçka zamanını sadece dişi sülün geçirir ve bu süre 25 gün sürer. 25 günü sonunda yavrular yumurtadan çıkar ve çok hızlı bir şekilde büyürler. 10 ile 15 gün arasında uçmaya hazır hale gelirler.

Sülünler geceleri gagalarını açmadan insanı rahatlatacak, alçak tonda ses çıkarırlar. Erkekleri yüksek, kalın, ani ve sert sesler çıkarır. Dişi sülünler ise kesik kesik sesler çıkarır. Yüksek tonda boğuk çıkardıkları seslere alarm sesi denir. Dişilerini korumak için erkek sülünlerinin boğazdan çıkardıkları sese de koruma sesi denir.

 

Sülün Yaşam Alanları

Denizden 400 m. yüksekliğe kadar olan mıntıkalarda orman kenarında, sulak, ağaçlık yerlerde, ekili alanların çevrelerindeki çalılıklarda yaşarlar. Yuvasını yerde yapar, zeytuni benekli 12-16 yumurtlar. Kuluçka süresi 24 gündür. Yavrular 2 haftada analarıyla ağaçlara tüneyecek kadar uçabilirler. 3 haftada iyice uçarlar. Geceleri ağaçlarda tünerler. Meyveler, taneler, bitki yumruları, ot tohumları ve böceklerle beslenirler. Yurdumuzda doğal olarak Samsun, Sinop, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli, illerinde, İstanbul’un Şile, Terkoz, Beykoz, Sarıyer, Çatalca, Kırklareli’nin Vize, Saray, Tekirdağ’ın Çorlu Çerkezköy, Bursa’nın Karacabey ve M. Kemalpaşa ilçelerinde bulunur

 

TÜFEK SEÇİMİ:

12 kalibre bir tüfek bu av için uygun olacaktır. 66 – 71 namlu tüfekler tercih edilebilir. Tüfek seçimi avcının tercihine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer tüfeğiniz şoklu ise 3 – 1 şoklar tercih edilmelidir.

 

FİŞEK SEÇİMİ:

Saçma numarası olarak 4 – 5 – 6 numara tercih edilebilir.
Saçma gramı yarı otomatik tüfeklerde 34 – 36 gr. Süperpoze ve çiftelerde ise 32 – 34 gr olarak tercih edilebilir.
Sülün avı için kişisel tercihim 32 gr 6 numaradır. Tüfek seçimim ise Süperpozedir.

Sülün Avı Nasıl Yapılır ? - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları