Tüfeğimize Nasıl Bakım Yapmalıyız?


Av tüfeği olan her insanın avcı olmasına gerek yoktur. Anadolu’da pek çok insanın atalarından yadigar olan tüfeği vardır. Tabiki bu tüfekler ve avcılar tarafından kullanılan tüfeklerin kullanım sonrası bakımı vardır.

Av tüfekleri dört şekildedir. Tek kırma diye tabir edilen tek bir namludan oluşan genellikle eski zamanlardan kalma olan tüfektir. Günümüzde üretimi ve satımı pek yoktur. Süperpoze üst üste bindirilen iki namludan oluşur çoğu avcının tercih ettigi modeldir. Süperpozeler avcıya iki kez ateş etme hakkı tanır. Çifte yine iki namludan oluşur bu sefer namlular yanyana gelmektedir. Avcıya iki kez atış hakkı tanır. Genellikle klasikçi avcıların kullandığı modeldir. Son olarak yarı otomatik olan 4+1 ve 7+1 olmak üzere fişek kapasitesi kendi içinde değişen otomatik tüfekler mevcuttur.Tüfekler üzerinde genellikle meydana gelen kirlenmeler şunlardır;

  • FİŞEK YATAĞI: Kullanılan fişeğe göre değişir. Namlu içerisinde atılan fişeğin barutu iz bırakıp bu  iz temizlenmez ise namlu iç yüzeyine yapışır. Fişeğin yaptığı bu kirlenmenin adı sıvamadır.
  • MEKANİZMA: Otomatik tüfeklerde iç kısımda yer alan mekanizma özellikle kış günleri kullanılan avlardan sonra muhakkek temeizlenmelidir. Bu bölge sürtünme yoluyla çalıştığı için av sonrası kullanım durduğunda var olan fazla yağ paslanma yapabilir. Diğer çeşit tüfeklerde ise namlu ile gövdenin birleştiği bölgedir. Fişek değişim esnasında sürekli açılıp kapandığı için su,hava temasından ötürü bu bölgede pas tutabilir.
  • TETİK VE EMNİYET KİLİDİ: Genellikle fazla yağlanma sonucu tetik ve emniyet kilidi pas tutabilir. Genellikle eski tüfeklerde görülür.
  • DİPÇİK VE KUNDAK: Tüfeği kullanım esnasında yere düşürdüğümüzde toz,çamur vb maddeler dipçik ve kundak üzerindeki gravür ve bezemeli noktaların arasına nüfuz eder.Gravürler çok ince işçilik olduğu içi temizlenmesi zordur.

Meydana gelen bu kirlenmelerin hepsinin bir temizlik yöntemi vardır. Tüfek bakımı her ne kadar kolay gözüksede ülkemizde her yıl tüfek temizlerken kendi hatalarından ötürü ölen insanlar vardır. Muhakkak ki her av sonrası ve tüfek bakımı öncesi tüfek namlusu ve fişek yatağı kontrol edilmelidir.Tüfeğin emniyet kilidine güvenilmemeli ve namluda fişek bırakılmamalıdır.Tüfek temizlerken kullanılacak malzemeler ;

  1. Tüfek bakım yağları, eğer bulamazsanız ince makine yağıda uygundur.
  2. Harbi (uzun ince bir sopar namlu içine girebilmesi için.)
  3. İnce pamuklu bir bez.
  4. Bulaşık teli.(Her zaman kullanılmaz namlu içi sıvaması oldu ise kullanılır.)
  5. Pas sökücü.(Sadece tüfek pas tuttuğunda kullanılmalıdır.)

Temizlikte Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar
” Silahın toz, kum, ter, çamur, kötü hava şartları yanmış barut parçaları düşmanıdırlar. Bunlardan mümkün olduğunca silahımızı uzak tutmalıyız,
” Hiçbir zaman temizlik maksadıyla da olsa silah detaylı sökülmeye çalışılmamalıdır, bu silah ustalarının işidir.
” Kullanılacak yağ ince olmalıdır. İnce yağ akıcıdır, dolayısı ile temizleyici özelliği fazladır. Temizlik için yağ bulunamıyorsa; dikiş makinelerinin yağı, gaz yağı kullanılabilir. Asla benzin ve ürünleri ile temizlik yapılmaz.
” Temizlikte bir diğer yanlış kanıda şudur; Temizlik setinde bulunan tel fırça namlu için zararlıdır, aksine yapışmış ve orada sertleşmiş olan pislik yanmış barut parçaları ancak bu fırçalarla temizlenir, ardından da normal temizliğe geçilebilir.

Temizleme İşlemi
İlk olarak tüfeği parçalarından ayırmalıyız. Sonra namluyu elimize alıp namlu içerisine biraz yağ döktükten sonra, harbi ucuna bezi takınız ve bu bezide yağlayınız. Bu işlemlerden sonra namlu içerisine tam sığacak şekilde harbiyi namlu içinde ileri geri iterek temizlemiş olur. Her namluda 2-3 kez bunu tekrarlayın. Bu işlemden sonra eğer var ise dipçik ve kundak üzerindeki çamurlar kirler yağ ile yumuşatılıp ince bir kürdan sayesinde temizlenebilir. Mekanizma kısmında kalan barut parçalarını arık yağları önce sildikten sonra fazla kalmaması koşulu ile tekrar temiz yağ ile silinir. Tüfek üzerinde zor çalışan bir bölge var ise bu bölgeye de tekrar yağ uygulanır. En son olarak tüfek dış yüzeyi temiz bir bez aracılığıyla ince katman yağ ile silinir.

Ek bilgi olarak tüfeğinizin ahşap kısımlarının daha damarlı ve güzel gözükmesini istiyorsanız,1-2 ay ara ile ahşap rengi ile aynı olmak koşuluyla schaftol uygulanabilir.

Tüfeğimize Nasıl Bakım Yapmalıyız? - Av Tüfekleri ve En Uygun Av Tüfeği Fiyatları